Mixer ve Amfilerin Kullanım Alanları

Mixer ve Amfilerin Kullanım Alanları

Mixer ve Amfilerin Kullanım Alanları

Ses sistemleri arasında oldukça büyük bir öneme sahip olan mixer ve amfiler, sistemlerin çok göz önünde olmayan kahramanlarıdır. Öyle ki, bu aracıların eksikliğinde herhangi bir aksaklık olmaması mümkün değildir. Oldukça geniş bir kullanım alanında sahip olan mixer ve amfiler, özellikle geniş alanda yapılan tüm etkinliklerde ve devamlı çalışan çoğu sistemde sorunsuz bir şekilde çalışır; kullanıcılar için hayat kurtarıcıdır.

İzlediğiniz bir konser, katıldığınız bir düğün veya büyük bir organizasyonda, ses sistemleri için olmazsa olmaz aracılardan biri olan mixer ve amfiler sistemin deyim yerindeyse bel kemiğini oluşturur. Böylece ses sisteminin kalitesi ve yapılacak çalışma için donanım öncelikle sağlanmış olur.

Amfilerin çalışma prensipleri

Amplifikatör kelimesinin kısaltılmış olarak kullanımı amfi temel olarak, gitar manyetiğinden aldığı elektrik sinyallerini yükseltme ve hoparlöre aktarma işlevini yerine getirir. Bu basit ama zorunlu işlevi ile amfiler 2 bölümden oluşur. Preamp ve Poweramp olarak adlandırılan bölümler, farklı görevlere sahiptir.

Preamp bölümü, gitardan çıkan sinyalin uğradığı ilk noktadır. Sinyal drive, input volume veya gain seviyeleriyle ilgili olarak yükselir. Aktarım sırasında tonun karakter özellikleri de belli olur, burada sinyal bir sonraki bölüm olan Poweramp bölümüne aktarılır.

Amfiler için wattı, amfinin gücü olarak tanımlayabiliriz. Wattın değerinin yüksek olması, amfinin gücünün ve dolayısıyla ses seviyesi yani desibelin yüksek olmasını getirecektir. Sahnede 100 watt gibi değere sahip amfiler kullanılabiliyorken, evde 10 watt civarında bir amfi kolayca işlevini yerine getirecektir. Yüksek watt değerinde amfilerin sahnede kullanılma sebebi, aynı oranda ses elde etme amacıdır.

Mixerlerin işlevleri nedir?

İki veya daha çok giriş kanalı bulunan cihazların, bu girişlerden alınan ses sinyallerini karıştırıp tek sinyal olarak verilmesini gerçekleştiren alete mixer denir. Bu girişlere bağlanabilen tüm enstrümanlar, seslerin yoğunluklarının mixer devresinden anlaşılması ve buna göre bir karışım oluşturulmasını sağlar.

Sahne yerleşimlerinde doğru ve kaliteli bir ses sistemi elde etmek için sahne kenarında bulunan ön monitörlerin müzisyenlerin arka kısmının hedef alınarak yerleştirilmesi gerekir. Standlar, mikrofonlar ve monitörlerin aralarında 50’şer cm gibi bir aralık bırakacak, duruşlarına göre yerleştirilmesi gerekir. Diğer monitörlerin de müzisyene bakacak şekilde yerleşimi, feedbackin minimum seviyede olmasını sağlar. Bunun yanında ana kolon da doğrudan dinleyiciyi hedef alacak şekilde yerleştirilmelidir.

Bilgi almak için iletişime geçin

İletişime geç butonuna tıklayarak bize eposta veya telefon aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

fotoğraf galerisi