Hoparlör (Speaker) Nedir?

Hoparlör (Speaker) Nedir?

Tarihçesi

Kelime anlamı olarak “yüksek konuşan, ses çıkaran” anlamına gelen hoparlör, Fransızca bir kelimeden çeşitli dillere yerleşmiştir. Elektrik akımı değişimlerini ses titreşimlerine çevirmeye yarayan bu cihaz, 1920’li yıllarda ortaya çıkmış.

Bu yıllarda farklı ihtiyaçlardan ortaya çıkan hoparlör ilk kez 1924-1925 yıllarında üretilmiş; onu geliştiren ise Chester W. Rice ve Edward W. Kellogg’un yaptığı çalışmalar olmuş. Bu gelişmeden sonra günümüzde kullanıldığı şeklinden çok da farklı bir şekli ortaya çıkmayan hoparlör, sistem olarak aynı işleyişi devam ettirmektedir.

Hoparlör nasıl çalışır?

Hoparlörler çalışma şekillerine göre farklılık gösterir. Elektrodinamik, magnetostatik, elektrostatik ve elektromanyetik hoparlör olmak üzere dörde ayrılan hoparlörler, yapısına bakıldığında standart bir sistem sunar. Hareketli bobinli hoparlör, daire şeklinde bir diyaframdan oluşur; diyaframın ortası ve kenar kısımları yaylar yardımıyla metal bir çerçeveye asılı durumdadır. Bu diyaframın ortasında sıkı bir biçimde sabitlenmiş silindir şeklinde bir çekirdek ve bu çekirdeğe sarılı bir şekilde duran bir ses bobini yer alır.

Bu çekirdek ve bobin bir mıknatısın artı ve eksi kutupları arasında yer alır. Hoparlörün ilk ortaya çıktığı yıllarda elektromıknatıslar kullanılıyorken, günümüzde yumuşak demirden yapılmış mıknatıs ve seramik maddeler kullanılmaktadır.

Hoparlörün bölümleri nelerdir?

Tüm hoparlörler 3 temel ses bölümünden meydana gelir. Bas, Mid ve Tiz denilen bu bölümlerin yapıları farklıdır. Bas bölümü daha geniş bir diyaframa sahipken, Tiz bölümüne doğru daha küçük çapta hoparlörler yer almaya başlar.

Bu hoparlörlerin okumasını yapacakları frekansları crossover denilen ses frekanslarını ayrıştıran ve dağıtan aracılar sağlar.

Leave a Reply

Bilgi almak için iletişime geçin

İletişime geç butonuna tıklayarak bize eposta veya telefon aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

fotoğraf galerisi


Leave a Reply