Etkinlik ve Organizasyonlarda Ses ve Işığın Kullanımı

Etkinlik ve Organizasyonlarda Ses ve Işığın Kullanımı

Planladığınız bir etkinlik veya organizasyonunu yaptığınız bir geceyi, daha verimli tamamlamak, akıllardan çıkmayacak bir anıya dönüştürmek için önemli birkaç detay vardır. Bunların başında da kaliteli bir ses ve ışık sistemi ile bu sistemin doğru kullanımı gelir. Siz de doğru ekipman ve optimum kullanım ile misafirleriniz için hafızalardan çıkmayacak bir gün veya gece planlayabilirsiniz.

Artık etkinlikler ve organizasyonlar için fark yaratmak, akıllardan çıkmayacak detaylara yer vermek gerekiyor. Bu da şüphesiz organizasyonun A’dan Z’ye planlamasından, zamanlamasından ve en önemlisi ses ve görüntü sistemlerinin seçimi ve yerleşiminden geçiyor. Organizasyonunuzun sorunsuz devam etmesi ve maksimum verimi elde etmesi ise bu seçimlerin kalitesinden ve kullanım uzmanlığından geçiyor.

 

Etkinliğinizin özelliklerine göre ses ve görüntü kararı verin

Organizasyonunu yapacağınız etkinlik, ses ve görüntü sistemleri kullanımını da belirleyen faktör olacaktır. Etkinliğiniz dış veya iç mekânda gerçekleşecekse buna göre bir planlama yapmak yerinde olacaktır. Zira açık havada yapılan etkinlikler, örneğin konserler farklı bir ses sistemi gerektirecektir. Konserlerde ihtiyaç olan teknik ekipman, yapılan müziğin kalitesini aktarma ve yüksek verim almak için önemlidir. Zira patlayan bir sese sahip hoparlör, hem etkinlik sahibini, hem de dinleyicileri mutsuz edecektir.

 

Kapalı alanda yapılan etkinliklerde ise hoparlörlerin yerleşimi ve ses seviyeleri önem kazanır. Katılımcıları rahatsız etmeyecek ses sistemi, bir yandan da verimi maksimumda sağlamayı da amaç edinmelidir. Kişi sayısının da belirleyici faktör olduğu bu alanlarda, görüntü sistemleri ve ses sistemleri oldukça öncelikli önem taşır. Etkinlikten en az bir hafta kadar önce tüm ekipmana karar verilmişi kontrolleri yapılmış olmalıdır.

 

Kullanılacak teknik ekipmana karar vermek

Ses sistemleri ve görüntü sistemleri, birçok alternatifi bulunan sistemlerden oluşur. Sistemlerin gücü, ses ve görüntü seviyesi, hoparlör model ve kapasitesi, mikser özellikleri, ışık seviyesi ve ihtiyaç olan diğer ekipmanın kararı, tamamen yapılacak organizasyonun içeriğine bağlı olarak belirlenir.

 

Örneğin canlı müzik orkestraları için kullanılacak sistem ile parti organizasyonları için kullanılacak sistem aynı olmayacaktır. Orkestradaki kişi sayısından, katılımcı sayısına, tavan yüksekliğinden, kullanılacak müzik cinsine göre birçok dinamik, ses sistemlerine karar verilme aşamasını birebir etkiler.

Leave a Reply

Bilgi almak için iletişime geçin

İletişime geç butonuna tıklayarak bize eposta veya telefon aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

fotoğraf galerisi