LED’lerin Kullanım Alanları ve Avantajları

LED’lerin Kullanım Alanları ve Avantajları

LED’lerin Kullanım Alanları ve Avantajları

Son yıllarda giderek artan oranda kullanılan LED, aydınlatma ve görüntü sistemleri alanında sıkça karşımıza çıkmaktadır. Yarı iletken, diyot temelli ve ışık veren bir elektronik devre aracı olan LED, Light Emitting Diode (Işık Yayan Diyot) kelimelerinin de kısaltması olarak dilimize yerleşmiştir. Artık birçok alanda ve sektörde kullanılan bu kaynak, sağladığı avantaj ve ekonomik kullanım ile de giderek yeri dolmaz bir ihtiyaç haline gelmiştir.

1920’lerde Rusya’da icat edilen LED, 1962’de Amerika’da elektronik bir bileşen olarak kullanılmaya başlanmıştır. Enerji harcama oranını minimuma indirmeyi amaçlayan LED’ler, uzun ömürlü olma özelliğiyle de farklı alanlar ve modellerde kullanılmaktadır. Yarı iletken olan bu eleman, akımın geçmesiyle fotonun açığa çıkması yöntemiyle ışık yayar. Bu özelliğiyle farklı açılarda ışık kaynağı olarak kullanılacak şekilde üretilip, farklı kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına cevap verirler.

LED’leri Diğer Sistemlerden Ayıran Özellikleri

Ana maddesi silikon olan LED, yarı iletken olma özelliği ile elektronik devrelerin vazgeçilmezidir. Üzerinden akım geçtiğinde foton yayarak ışığı meydana getiren bu sistem, ışığın yayılması için içine yerleştirilen yansıtıcı kılıf ile çalışır. Yüksek akımlar sebebiyle bozulmasını engellemek için seri bir akım sınırlama direnci bağlanan LED’ler, üzerinde sabit bir gerilim oluşturur.

Farklı renklerde ışık yayma özelliğine sahip olan LED’ler, içinde bulunan kimyasallar yardımıyla renklerini alır. Bu kimyasallar genel olarak galyum, arsenit, alüminyum, fosfat, indiyum ve nitrittir. Bu kimyasallara göre gerilimi ve çektiği akım da değişkenlik gösterir.

Avantajları Nedeniyle Tercih Sebebi Olan LED’ler

Aydınlatma ve görüntü sistemleri içinde kendi dönemine kadar üretilen sistemler arasında en avantajlı sistem LED’tir. LED’ler, daha az enerji harcayarak, ekonomik bir kullanım kolaylığı sağlar. Bu özelliği sayesinde geniş kullanım alanları bulunan yapılar, binalar veya görüntü sistemleri, bu devre elemanını rahatça kullanırlar.

Daha az enerjiyle, daha çok ışık sağlama özelliğiyle, kullandığı enerjinin %90’ından fazlasını ışığa çeviren LED, montaj malzemelerinin maliyeti ile de kendinden önceki ürünlere oranla %30 ile %80 aralığında bir tasarruf sağlar.

Avantajlı kullanım kolaylığı ile tercih edilen LED’ler, yerleşim planı, model, güç, ışık akışı ve renklerine göre farklı fiyatlı paketler halinde sunulur. Doğru seçim ile uzun ömürlü ve tasarruflu bir kullanım sağlar.

Diğer yazılarımız için linke tıklayınız.

Bilgi almak için iletişime geçin

İletişime geç butonuna tıklayarak bize eposta veya telefon aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

fotoğraf galerisi