Işık Sistemlerinde Flashın Kullanımı ve Önemi

Işık Sistemlerinde Flashın Kullanımı ve Önemi

Işık Sistemlerinde Flashın Kullanımı ve Önemi

Görüntü sistemlerinde çok göz önünde olmayan detaylardan biri de flashtır. Flash, sanatsal fotoğraflarda çok yer verilmeyen; fakat kullanıldığı alanlarda oldukça fayda sağlayan bir araçtır. Genel olarak tüm SLR fotoğraf makinelerine entegre edilmiş olan flash, görüntü sistemleri için oldukça kolaylık sağlayan bir araç olarak kullanılır.

Fotoğraf ve resimler için olmazsa olmazların başında uyumlu bir makine ve flash gelir. Fotoğraf çekilmesi öncelikle ortamdaki ışıkla yakından ilgilidir. Birden fazla ışık kaynağı olduğu gibi, doğal veya yapay ışık kaynakları da olabilir. Görüntü sistemlerinde de oldukça önemli bir yer kaplayan ışık, rengi, şiddet, yöne ve kalitesiyle fark edilir. Bu özelliklerine göre kullanılan ışık, kaynak olarak değerlendirilir ve fotoğraflarda istenilen şekilde kullanılır.

Görüntü Sistemleri ve Ses Sistemleriyle Flashın Uyumu

Bir ışık kaynağı ortama ne kadar uzaksa, o kadar sert olarak ifade edilir. Gölge yapması da olası olan bu kaynak, görüntü sistemleri için sıklıkla tercih edilmez. Fakat ışık kaynağı ne kadar yakındaysa gölgesiz bir görüntü sağlayacağız için yumuşak bir kaynak olarak kullanılır. Bu aynı zamanda ışık kaynağının büyüklüğü ile de birebir ilgilidir.

Görüntü ve ses sistemlerinin en yüksek kapasite ile kullanıldığı örneğin sinema platoları ve sinema salonları, aydınlatma yöntemleriyle de oldukça özel gerektirir. Görmek ve gördüklerini kameralara kayıt etmek için en önemli unsur olan ışık, flash ile birlikte sinemada yönetmenin en çok kullandığı detaydır. Kullanmanın yanında faydalanılan bu unsur, verilmek istenen duydu ve yaratılmak istenen atmosferi en iyi yansıtacak detayları içerir.

Videoda Aydınlatma ve Flash

Görüntüsünün alınması istenen her detay, insan veya mekân, kendini görünür kılmak için ışığa ihtiyaç duyar. Görüntünün temel oluşumunu meydana getiren ışık da yeterli olmadığı anda flash ile birlikte kullanılarak; anlık çözümler sunar. Fakat genel olarak sürekli bir ışık ihtiyacı olan videolarda, flash çoğunlukla ardı ardına kullanımlarla işlevsel hale gelir.

DSLR sensörlerinin ISO kapasitelerinin yüksek olması, ışığın ve görüntü sistemlerinin yetersiz olduğu anlarda fotoğraf çekmeyi kolaylaştırdı. Bu, flash kullanımını azaltmadığı gibi, kimi zaman harici flash kullanımını da zorunlu hale getirdi. Profesyonel sonuçlar elde etmek için görüntü sistemleri arasında mutlaka bulunması gereken flash, pozlandırma prensipleriyle birlikte verimli kullanımına büyük ölçüde yardımcı oldu.

Diğer yazılarımız için linke tıklayınız.

Bilgi almak için iletişime geçin

İletişime geç butonuna tıklayarak bize eposta veya telefon aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

fotoğraf galerisi