Ses ve Işığın Önemi, Işık ve Ses Kirliliği

Ses ve Işığın Önemi, Işık ve Ses Kirliliği

Sesin Etkisinin Keşfi
İlk olarak 18. Yüzyılda fizikçi Ernst Chladni, çelik plaklar üzerine döktüğü kuma, keman yayıyla çeşitli sesler verdiğinde farklı desenlerin ortaya çıktığı görmüştü. Sesi gözle görünür kılan yöntemler ve deneylerden sonra görüldü ki ses insanlardan hayvanlara; hatta eşyalara kadar birçok alanda etkili olan bir aracı.
Chladni’den birkaç yüzyıl sonra Paul Devereux, insanların yaşadığı mağaraların aynı zamanda devasa birer müzik enstrümanı olduğunu keşfetti. Yaptığı araştırmalar sonucunda akustik noktaların çeşitli renklerle ifade edilmiş olduğunu gördü. Bartholomâus Traubeck ağaçların kesilirken çıkardığı sesleri notaya aldı. Bu deneyimlerin hepsi bize sesin canlılar üzerinde yarattığı etkileri birebir kanıtlamış oldu.

Işığın Önemi

Işığın ilk çağlardan bu yana doğanın çeşitli evrelerinde faydasını gördüğü, insanlığın faydalandığı bir aracı olması sebebiyle önemi en az ses kadar kıymetli. Gün ışığından faydalanan insanlar zamanla elektriği keşfetmiş, faydasını artık her alanda kullanmaya başlamıştır. Günümüzde her türlü ihtiyacı karşılamak için ihtiyacımız olan ışık, farklı alanlarda, farklı şekillerde ve en önemlisi farklı ihtiyaçlara cevap verecek şekilde kullanılmaktadır.

Ses ve Işık Kirliliği

Günümüzde oldukça yaygın bir çevre kirliliği olan ses (gürültü) ve ışık kirliliği, özellikle büyük şehirde yaşayan insanların kâbusu hale gelmiştir. Farkında olmadan sağlığımızı tehdit eden bu kirlilik, uzun vadede birçok farklı hastalığı da beraberinde getirir.

Yanlış yerde, yanlış miktarda ve yanlış biçimde yapılan aydınlatmaların hepimizi rahatsız ettiği bir gerçektir. Yerinde kullanılmayan aydınlatma algıyı ve görüşü olumsuz yönde etkiler. Fiziksel ve psikolojik etkileri görülebilen bu kirlilik nedeniyle şehir insanı her an tehdit altındadır. Örneğin melatonin vücudumuzun yalnızca karanlıkta salgıladığı bir hormonken, yanlış aydınlatma ile hormon salgılama dönemine denk gelebilecek hasarlar ortaya çıkması mümkündür.

Ses kirliliği dediğimiz gürültü kirliliği de işitme sağlığı ve algılamayı olumsuz etkileyen sorunlardan biridir. Işık kirliliği ile benzer şekilde; fakat çok daha yoğun hissedilen gürültü kirliliği etkileri, özellikle büyük şehirde çalışan insanlar için birer tehdit olarak algılanmalıdır. Bu şehirlerde yaşayan insanlar iş veriminin düşmesi ve psikolojik sorunlar dâhil birçok sorunla karşılaşır.

Ne yapılabilir?

Özellikle metropollerde yapılan büyük veya küçük tüm projelerin bir denetimden geçmesi, ışık ve ses (gürültü) kirliliği için öncelikli alınabilecek önlemdir. Her bir çalışma veya proje için sınırlar konulması, şehir insanının da sağlığını tehdit eden unsurlardan birinin ortadan kalmasına yardımcı olacaktır.

Leave a Reply

Bilgi almak için iletişime geçin

İletişime geç butonuna tıklayarak bize eposta veya telefon aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

fotoğraf galerisi

Ses ve Işık Sistemleri hakkında bilgi almak için bize ulaşın!