HI-FI Ses Sistemi Seçerken Sistemin Avantaj ve Dezavantajları

HI-FI Ses Sistemi Seçerken Sistemin Avantaj ve Dezavantajları

High Fidelity, yani yüksek sadakat kelimelerinin kısaltması olan HI-FI, son yıllarda oldukça sık tercih edilmeye başlanırken; sistemin devamlı gelişme göstermesi de geniş bir ağda kullanılma oranını artırdı. Fakat bu ses sisteminin avantaj ve dezavantajları, kullanım şekli ve kurulumuna göre farklılık gösteriyor. HI-FI sistemlerinin kurulumu ve içeriğine birlikte bakalım.

 

Hata payı belli oranların altında olan; yani HI-FI standartlarına uygun olan ve ev kullanımına yönelik olan ses ve müzik sistemleri olarak tanımlanan HI-FI sistemler, normları düşük standartları olan sistemlerdir. Bu da yüksek performans seviyesinin bir garantörü; Hihg End ve Ultra-Fi gibi kavramların da ortaya çıkış nedenidir.

 

HI-FI sistemi seçerken nelere dikkat etmeli?

Öncelikle satın alacağınız; yani para vereceğiniz sistemi iyi bir şekilde tanımanız gerekiyor. Bu da sistemi kapsamlı olarak araştırmanız ve mümkünse değerlendirmeniz anlamına geliyor. Bir ses sistemi ya da müzik sistemini gerçekçi değerlendirmeden geçirebilmek için özellikle birkaç kalite kontrol noktaları ve dinleme koşullarını önceliğinize almalısınız.

 

Sessiz ve sakin bir ortamda gerçekleşmesi gereken dinleme işleminin yapılacağı odada, yalnızca dinlenen kolonların bulunması gerekir. Diğer hoparlörler kaynaklı ses dalgaları kolonlarla etkileşime gireceği için odanın tüm bunlardan arınmış olması gerekir. Bu kriter yerine getirildikten sonra yapılması gereken uzun bir süreye yayılmış olan dinleme işlemidir. Aynı zamanda farklı müzik türleri ve kayıtlarıyla yapılması gereken bu deneyim süreci, olası riskleri de ortadan kaldıracaktır.

 

Teknoloji, fiyat ve sistem uyumu

HI-FI sistemlerin en önemli özeliklerinin başında satın alma sürecindeki farklı alternatifler arasında kalmanıza neden olmasıdır. Özellikle ses sisteminin sahip olduğu teknoloji, bu ve markasına bağlı fiyat-kalite dengesi ve elbette kullanılacağı diğer sistemlerle uyumu, HI-FI sistem seçerken alıcıyı öncelikli etkileyen detayların başında gelir.

 

Distorsiyon seviyesi ile ses kalitesinin dengesi konusunda tüketiciyi doğru yönlendiren firmalarla çalışmak; teknik özelliklerine güveneceğiniz bir HI-FI sistemine sahip olmanızı sağlayacaktır. Sistemin sahip olduğu teknik özellikler ile ses sisteminin kalitesi arasında doğru bir orantı olduğundan emin olduktan sonra seçiminizi rahatça yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Bilgi almak için iletişime geçin

İletişime geç butonuna tıklayarak bize eposta veya telefon aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

fotoğraf galerisi